„Azonnal riadót fogunk fújni” – Bécsben már készülnek a harcra, Magyarországra mutogatnak
Folytatódik a hadjárat az új kancellár ellen.
Nekik hősök kellenek, de nem ám olyan bonyolultak, mint Shakespeare-nél, hanem félistenek, mint Orbán Viktor. Vidnyánszky megnyerte a giccskoncessziót.
„Miért nincsenek itt hősök? – kérdezi Kerényi Imre a Hamlet után, és bár ezt a futóbolondot kár volna túlértékelni, ezzel a pregnáns kérdéssel nincs egyedül. (...)
Mármost Hamlet nem Popeye, általában Shakespeare sokkal bonyolultabb, mint a Popeye-mesék, és a kettő fogyasztása között többnyire életkori különbséget találunk, vagyis háromtól nyolc éves korig mennek ezek a kétdimenziós hősök, aztán jöhetnek a hús-vér figurák, akik nem győznek mindig, nem látnak mindent előre, és a hőstetteik mellett esetleg korruptak vagy depressziósok. Időnként viszont beleböffent ebbe az organikus fejlődésbe a politika, így például az ötvenes években a felnőtteket is szuperhőssé tupírozott vöröskatonákkal, kolhozparasztokkal és hengerészekkel etették.
Nehéz kihagyni a megfejtésből, hogy ennek a politikai közösségnek az élén egy hős áll, akit ők akkor is szeretnének Popeye-nek látni, ha minden szerdán a szemükbe mondja nyújtózkodás közben: úgy döntöttem, gazember leszek. Egyszerűség lakik bennük, vicsorogva, szelíden. Pedig a hősük valódi hős, Shakespeare megnyalná a tollát, ha látná. Csak éppen arra alapozza a hatalmát, hogy legyen neki kétmillió gyermeklelkű szavazója, akik hisznek Popeye-ben és abban, hogy ha üres a pénztárca, Popeye majd telerakja, csuhajja.”